Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stróżewie we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizował Tydzień Profilaktyki pod hasłem "Być sobą - mieć swój kolor".
Celem nadrzędnym była profilaktyka nie tylko od substancji odurzających, ale również uzależnień behawioralnych. Uczniowie każdego dnia spotykali się ze specjalistami oraz poznawali kolejne emocje towarzyszące nam w życiu. Hasło tygodnia miało uświadomić Uczniom ważne przesłanie, że w ciągu dnia każdy z nas może odczuwać inne emocje i ma do tego pełne prawo, by po swojemu je przeżywać; ale również miało uświadomić, że "BYĆ SOBĄ" to podejmować swoje decyzje (związane np. z propozycjami dotyczącymi używek), ponieważ konsekwencje wyborów ponosi każdy indywidualnie. "MIEĆ SWÓJ KOLOR" to nie bać się mieć odmienne emocje niż rówieśnicy, ponieważ każda emocja jest człowiekowi bardzo potrzebna w życiu.
Profilaktyka to działania zapobiegające niekorzystnym zjawiskom stąd zaprosiliśmy nieprzypadkowych gości. Pani dietetyk prowadziła warsztaty mające na celu zapobieganie otyłości. Pani Doktor fantastycznie uświadomiła Uczniom skutki wielogodzinnego korzystania z telefonów, komputera i tabletu (nie tylko skutki psychiczne, ale przede wszystkim zdrowotne uwzględniając choroby kręgosłupa i oczu, oraz układu pokarmowego). Pan adwokat oraz Pani kuratyor opowiedzieli Uczniom konsekwencje konfliktu z prawem (w sprawach dotyczących osób nieletnich). Mieliśmy możliwość również poznać różne sposoby relaksacji (bajki terapeutyczne, metody oddechowe oraz muzykę relaksacyjną tworzoną za pomocą instrumentów neturalnych). Profilaktyką bezpiecznych zachowań w domu i szkole zajął się Pan strażak, któy oprócz pouczającej pogadanki przeprowadził probną ewakuację. Na koniec jako profilaktykę właściwych zachowań wobec niepełnosprawnych odbyliśmy wywiad z pracownikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Chodzieży oraz poznaliśmy uzdolnienia uczestników chodzieskich WTZ, którzy z wielkim zaangażowaniem opowiadali o pasjach.
Był to także aktywny tydzień i wierzymy, że treści, ktore były przekazywane na długi czas pozostaną w pamięci naszych Uczniów, ponieważ bezpieczeństwo w życiu jest bardzo ważne. Treści dotyczące emocji oraz radzenia sobie z tymi negatywnymi pomogłu zrozumieć, że odmienność "jest OK" i pokazały, że każdy ma prawo przeżywać rożne rzeczy tylko w swój własny sposób a druga osoba powinna je szanować. Warsztaty profilaktyczne podczas spotkań z gośćmi z pewnością pokazały konsekwencje uzależnień od określonych środków, ale również konsekwencje uzależnień behawioralnych, które są coraz częściej doświadczane przez młodych ludzi.
Dziękujemy za pomoc w organizacji Gminnej Komisji Alkoholowej, dzięki ktorej wśród uczniów wylosowaliśmy fantastyczne nagrody, zachęcające do aktywności fizycznej.